Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym

Sale: 2-3 osobowe

Kierownik Oddziału: lek. Marta Raczyńska-Kwiatkowska
Pielęgniarka Oddziałowa: Karina Sondaj

W oparciu o dostępność do pełnego zakresu badań pracownianych oraz współpracę z innymi oddziałami szpitala Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym posiada możliwości kompleksowej, interdyscyplinarnej diagnostyki i leczenia chorób ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego. Infrastruktura oddziału i szpitala jest ukierunkowana na intensywne leczenie ostrego udaru mózgu – leczenie trombolityczne, interwencyjne oraz wczesną rehabilitację. Rocznie w Oddziale Neurologii leczy się około 1300 chorych, w tym około 500 w Pododdziale Udarowym.

Diagnostyka i leczenie chorób takich jak:

• choroby naczyniowe mózgu (np. udar niedokrwienny i krwotoczny mózgu)
  • choroby nerwowo-mięśniowe (np. polineuropatie, miopatie, miastenia,stwardnienie zanikowe boczne)
  • choroby neurozwyrodnieniowe (np. choroba Parkinsona, zespoły otępienne)
  • choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane)
  • nowotwory układu nerwowego - padaczka i inne zaburzenia napadowe

Pracownie:

• elektroencefalografii – badania EEG i Holtera EEG
  • elektromiografii i Potencjałów Wywołanych – badania elektroneurograficzne, elektromiograficzne, elektromiografii pojedynczego włókna mięśniowego (SF-EMG), próbę miasteniczną, potencjałów wywołanych wzrokowych, słuchowych i somatosensorycznych
  • neurosonologii – badania przepływów w tętnicach szyi i wewnątrzczaszkowych oraz badanie monitorowania zatorowości domózgowej
  • psychologiczna – diagnostyka i terapia psychologiczna
  • neuropatologii – diagnostyka miologiczna