Pracownie

Pracownia Komputerowego Badania Pola Widzenia

Pracownia Komputerowego Badania Pola Widzenia (PKBPW) to miejsce, gdzie przeprowadza się badania pola widzenia przy użyciu specjalistycznego urządzenia zwanych perymetrami komputerowymi. PKBPW w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu jest wyposażona w nowoczesne urządzenia i spełnia najnowsze standardy jakościowe w dziedzinie diagnostyki okulistycznej.

Badanie pola widzenia polega na określeniu, jak duża jest przestrzeń, którą pacjent może dostrzec bez zmiany położenia oczu. Pacjent siada przed specjalnym urządzeniem, tzw. perymetrem komputerowym, który ma wiele małych światełek umieszczonych w różnych miejscach na ekranie. W czasie badania pacjent patrzy na środek ekranu i reaguje, kiedy zobaczy światełko migające w innym miejscu. Badanie to umożliwia wykrycie różnego rodzaju zaburzeń pola widzenia, takich jak ubytki czy ograniczenia pola widzenia, co jest ważne w diagnostyce chorób oczu, takich jak jaskra czy choroby siatkówki.

Wyposażenie PKBPW obejmuje:

• Perymetry komputerowe,
  • Urządzenia do pomiaru ostrości wzroku,
  • Komputer z oprogramowaniem służącym do przetwarzania danych,
  • Fotele i stanowiska badawcze dla pacjentów

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu posiada doświadczony personel medyczny, specjalizujący się w badaniach pola widzenia, który wykorzystuje najnowocześniejsze metody i technologie do diagnostyki chorób oczu i pomocy w leczeniu pacjentów.