Pracownie

Pracownia Elektromiografii i Potencjałów wywoływanych EMG

Pracownia elektromiograficzna (EMG) istnieje od 1988 roku (jako oddzielna, wcześniej połączona była z Pracownią EEG). Wykonuje się w niej badania przewodnictwa we włóknach czuciowych i ruchowych nerwów obwodowych oraz badania bioelektryczne mięśni. Ponadto wykonujemy również takie badania jak: próba miasteniczna, próba tężyczkowa, BASEP -badanie potencjałów słuchowych, SEP - badanie potencjałów somatosensorycznych oraz potencjałów wzrokowych.
Dzięki badaniom przeprowadzonym w pracowni EMG lekarz jest w stanie ustalić charakter zmian patologicznych w mięśniach, nerwach obwodowych oraz ocenić dynamikę procesu chorobowego.
Badania wykonywane są dla pacjentów hospitalizowanych w tutejszym szpitalu i kierowanych przez lekarzy przychodni. Szpital co roku podpisuje umowy z placówkami Służby Zdrowia m.in.: Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Gliwice, Chorzów, Świętochłowice.
Wykonujemy również badania pacjentom z gabinetów prywatnych. Badanie trwa od 15 minut do 1,5 godziny.Przewodnictwo nerwowe nie jest metodą inwazyjną, gdyż stosuje się elektrody powierzchniowe natomiast do badania mięśni stosowane są specjalne elektrody igłowe. Wykonane badania opisuje lekarz przeszkolony w zakresie elektromiografii.

Pracownia EMG wykonuje rocznie około 1800 badań.