Aktualności

Zimnem w serce

18.01.2024

Krioablacja to kolejny zabieg, o który poszerza swoją ofertę Oddział Kardiologii.

Wykonuje się go u pacjentów z migotaniem przedsionków (najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca – arytmią), które charakteryzuje się szybkim, niemiarowym biciem serca powodującym uczucie kołatania w klatce piersiowej. U części chorych arytmia pogarsza jakość życia, pacjenci skarżą się na pogorszenie tolerancji wysiłku, uczucie braku tchu czy „zatykania” w klatce piersiowej.

Dzisiaj ten zabieg w naszym szpitalu został wykonany po raz pierwszy. Przeprowadzono go u dwóch pacjentów, u których leczenie farmakologiczne nie dawało pożądanego efektu.


Krioablacja polega na zniszczeniu ognisk arytmii, które zlokalizowane są zwykle w ujściach żył płucnych, za pomocą miejscowego (punktowego) zamrażania tkanki balonem wypełnionym ciekłym azotem o temperaturze nawet do -60⁰C


Zabieg trwa zazwyczaj 1−2 godziny i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Jego skuteczność sięga 80-90% (dane z piśmiennictwa).


Warto przypomnieć, że kolejny rok nasi kardiolodzy kontynuują program udrożniania przewlekłych okluzji tętnic wieńcowych (przez wielu specjalistów zaliczane do najtrudniejszych procedur w kardiologii inwazyjnej).

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom