- Z jakimi objawami należy udać się do szpitala na ostry dyżur okulistyczny?
dr Agata Zakrzewska kierownik Oddziału Okulistyki: Tylko i wyłącznie w stanach pilnych. Są to: nagłe pogorszenie widzenia, urazy – ciała obce w oku, zranienie (na przykład przez gałęzie, kartkę papieru, palec).
- Z jakimi objawami pacjenci przychodzą najczęściej?
dr Agata Zakrzewska 90% pacjentów, którzy przychodzą na ostry dyżur okulistyczny powinno zostać zbadanych przez lekarza pierwszego kontaktu, a później – okulistę w poradni specjalistycznej. Pacjenci przychodzą z objawami powodującymi dyskomfort, takimi jak zapalenie spojówek, suche oko, stopniowe, ale długo utrzymujące się pogorszenie wzroku. Bywają także osoby, które wstępują do szpitala „po drodze”, żeby lekarz na ostrym dyżurze dobrał im okulary.
❗️Bardzo duży odsetek to pacjenci z wylewem podspojówkowym. Wówczas pęka naczynko, gałka oczna jest czerwona i ten widok powoduje panikę. Nie jest to jednak nic groźnego. Najczęściej taki wylew spowodowany jest wysokim ciśnieniem tętniczym albo zażywaniem leków przeciwkrzepliwych. W takich sytuacjach porady powinien udzielić lekarz POZ