W bytomskim szpitalu od kilku dni służą już pacjentom: aparat USG z czterema głowicami, myjnia endoskopowa i szafa do przechowywania endoskopów.
Aparat USG w naszym oddziale służy do rutynowej diagnostyki pacjentów, czyli oceny jamy brzusznej, węzłów chłonnych, a w szczególności do diagnostyki płynów w jamie opłucnowej – mówi Gabriela Mieszko-Filipczyk, kierownik Oddziału Chorób Płuc. Często pod kontrolą USG nakłuwamy płyny trudno dostępne, otorbione, wówczas punkcja jest celowana i łatwiejsza. Wykorzystujemy USG również do oceny i wykonania biopsji przez ścianę klatki guzów nowotworowych. Biopsja jest precyzyjna, pozwalała pobrać materiał w czasie rzeczywistym.
Dzięki sprzętowi zakupionemu przez WOŚP zwiększa się liczba przebadanych pacjentów. Umożliwia to również automatyczna myjnia endoskopowa, która myje jednocześnie dwa endoskopy. Ich mycie trwa ok. 50 minut. Do tej pory dysponowaliśmy urządzeniem, które może umyć tylko 1 endoskop. W trakcie mycia pacjent czekał na badanie. Teraz możemy je wykonywać na bieżąco. Robimy ok. 16 takich badań dziennie – tłumaczy Gabriela Mieszko-Filipczyk, zachwalając jednocześnie zalety bakteriostatycznej szafy do endoskopów. To bardzo duże ułatwienie i wydajność – mówi. Szafa pozwala zachować sterylność 8 umytych endoskopów na 31 dni. Wcześniej endoskop, który był myty po badaniu, drugiego dnia przed badaniem trzeba było umyć ponownie. Teraz każdy dzień zaczynamy od badania, a nie od mycia endoskopu. Warto też podkreślić, że endoskopy są bardzo delikatne, niszczą się w trakcie mycia. Dzięki tej szafie oszczędzamy im jedno mycie.
Oddział Chorób Płuc w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu ma 14 łóżek, w tym 4 łóżna do nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej dla chorych z ciężką niewydolnością oddychania, co wyróżnia bytomską pulmonologię na tle innych. Rocznie diagnozowanych jest tu 800 pacjentów. U średnio 200 wykrywany jest nowotwór. Tu szpital może poszczycić się bardzo szybką diagnostyką, wynik otrzymywany jest już następnego dnia. Ponadto w Oddziale Chorób Płuc WSS nr 4 w Bytomiu leczeni są pacjenci z przewlekłymi stanami zapalnymi, obturacyjną chorobą płuc czy zmianami śródmiąższowymi w płucach.
Warto dodać, że to już kolejny sprzęt przekazany bytomskiej „Czwórce” przez fundację Jerzego Owsiaka. W ubiegłym roku był to jeden ze stu czterech w kraju Spektrometr masowy MALDI TOF do walki z sepsą, a w W 2020 roku, podczas pandemii Covid-19, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała: 2 respiratory, 7 kardiomonitorów, 17 łóżek do intensywnej terapii, 2 tys. maseczek, przyłbice i środki dezynfekcyjne.