Aktualności

Rusza Centrum Zdrowia Psychicznego

01.12.2023

Od dziś zmienia się jakość leczenia z zakresu zdrowia psychicznego w Bytomiu. Pacjenci zyskują dostęp do opieki skoordynowanej, co wiąże się z udzieleniem szybszej pomocy bez konieczności długiego oczekiwania na wizytę u specjalisty. Zakres pomocy będzie omawiany już podczas pierwszej wizyty.

Do tej pory pacjenci mieli do dyspozycji poradnie i oddziały psychiatryczne – dzienny i całodobowy. I to pozostaje bez zmian. Niemniej od dziś, w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego, każdy może udać się po pomoc do Punktów Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych w:  • Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu, Al. Legionów 10 (wejście od pl. Rodła)

  • Poradni „Szombierki”, ul. Orzegowska 52A.

Są one czynne od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00. Tu czekają specjaliści z zakresu ochrony zdrowia psychicznego: psycholog lub doświadczona pielęgniarka. Personel oceni zakres trudności, z którymi się zgłaszamy, udzieli porady oraz wskaże sposób rozwiązania problemu – zwykle kierując do pozostałych jednostek CZP.


Po poradę można też dzwonić:

  • 32 396 48 10,

  • 32 396 48 09.

Ważne! Przed wykonaniem telefonu należy przygotować dane osobowe, w tym nr PESEL!


W ramach Centrum Zdrowia Psychicznego pomoc będzie udzielana również w miejscu zamieszkania (przebywania) chorego. W terenie pracować będą Zespoły Lecznictwa Środowiskowego i pomogą, kiedy osobiste zgłoszenie się do poradni lub szpitala nie będzie możliwe. Przewidziane są wizyty domowe psychologów, lekarzy czy terapeutów środowiskowych. ZLŚ zapewni także ciągłość opieki nad pacjentami po leczeniu szpitalnym, obejmując opiekę pacjenta wraz z jego bliskimi i czuwając nad powrotem do zdrowia.


W skład CZP wchodzą też Poradnie Zdrowia Psychicznego w:

  • Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu

  • Centrum Medycznym Sigma Bi, (ul. Wyczółkowksiego 26)

 

Szczegółowa działalność Centrum Zdrowia Psychicznego będzie niebawem opisywana na specjalnej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom