Konkurs jest rankingiem najlepszych projektów z obszaru ochrony zdrowia, profilaktyki, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. Promuje osoby, instytucje, szpitale, organizacje pozarządowe i firmy działające na rzecz zdrowia i ochrony środowiska, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii.
Kapituła składa się ze zwycięzców z lat ubiegłych, obecnie to 43 osoby. Jej skład jest znany publicznie i dostępny na stronie: https://szpitalprzyszlosci.pl/kapitula-konkursu. Przewodniczącym Kapituły jest dr n. med. Marek Tombarkiewicz, dyrektor Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu, wiceminister zdrowia w latach 2016-2018.
Jurorzy docenili działania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu w zakresie promocji żywienia pozajelitowego. Jesienią 2023 roku szpital przeniósł się do Bielska-Białej organizując dwudniowe wydarzenie. Pierwszego dnia odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa, której celem było podniesienie kwalifikacji personelu medycznego w zakresie żywienia pozajelitowego. Personel medyczny śląskich szpitali miał okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie oraz z praktycznymi aspektami związanymi z zakładaniem dostępów dożylnych i pielęgnacją pacjentów. Warsztaty poprowadzili pracownicy Poradni Żywieniowej, jednej z największych tego typu w Polsce, która działa przy WSS nr 4 w Bytomiu od 6 lat. Warsztaty poprzedziła konferencja, z udziałem wybitnych prelegentów i – co najważniejsze – pacjentów Poradni Żywieniowej.
Następnego dnia odbył się marsz na szczyt Szyndzielni, który symbolizował wyzwania, jakie pacjenci muszą pokonywać na co dzień. W wydarzeniu wzięli udział pacjenci Poradni Żywieniowej, ich rodziny, członkowie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski oraz personel medyczny.
Inspiratorem tego marszu był Zbigniew Winiarski - pacjent, który zdobył Koronę Gór Polski, odżywiając się pozajelitowo. Jego determinacja i siła stanowią przykład dla wielu innych chorych, którzy muszą mierzyć się z trudnościami wynikającymi z ciężkich schorzeń.
Realizacja projektu „Nie je, nie pije. Chodzi, bo żyje” przyniosła konkretne i wymierne efekty. Przede wszystkim wzrosła świadomość na temat żywienia pozajelitowego zarówno wśród pacjentów, jak i personelu medycznego. Dzięki szerokiej kampanii informacyjnej w mediach regionalnych i ogólnopolskich (RMF, Polsat, Polska Agencja Prasowa, Radio Katowice, Eska Rock, Radio Piekary, Meloradio, Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, „Dzień Dobry TVN”), zwiększyła się również liczba pacjentów zgłaszających się do Poradni Żywieniowej oraz liczba osób zainteresowanych szkoleniami z zakresu żywienia klinicznego. Poradnia, która działa od 2018 roku, przyjmuje miesięcznie około 100 pacjentów i stale się rozwija, oferując wsparcie osobom z całego regionu.
W tym roku zgłoszono kilkaset projektów, z czego do finału zakwalifikowano ponad 200 z nich. Konkurs „Zdrowa Przyszłość-Inspiracje” jest elementem programu „Bezpieczny Szpital Przyszłości”, prowadzonego przez firmę Idea Trade od 2015 roku. To program edukacyjny kierowany do osób z branży healthcare – szpitali, samorządów, NGO i firm komercyjnych.