Aktualności

Personel Centrum Zdrowia Psychicznego w Bytomiu skompletowany. Ogromne zainteresowanie naborem

20.07.2023

Ponad 90 osób będzie liczył personel Centrum Zdrowia Psychicznego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Zakończył się proces rekrutacyjny. Liczba chętnych była o wiele większa niż zakładano. Biorąc pod uwagę powszechne trudności w skompletowaniu personelu medycznego, zainteresowanie naborem należy uznać jako sukces.

W naszej branży Centra Zdrowia Psychicznego są rewolucją, na którą czekamy – mówi Wojciech Sołtys, kierownik Oddziału Psychiatrii bytomskiej „Czwórki”. Ta rewolucja umożliwi nam robić skuteczniej to wszystko, co już robimy, bo to nie są ludzie, którzy biorą się znikąd. To są ludzie z doświadczeniem, pracujący  już w podobnych dziedzinach: czy to w zespole środowiskowo – psychiatrycznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, czy to w gabinetach psychologicznych, w poradniach zdrowia psychicznego. Chcą włączyć się w projekt, który to wszystko połączy, skoordynuje, uczyni skuteczniejszym, sprawniejszym, bliższym pacjenta. W ochronie zdrowia psychicznego bardzo potrzebujemy tej skuteczności – podkreśla Wojciech Sołtys. Teraz jest trochę tak, że żaden z nas pojedynczo nie jest w stanie jej zapewnić. Bardzo potrzebujemy współpracy.  

Wojciech Michalik, dyrektor WSS nr 4 w Bytomiu podkreśla, jak wielką rolę przy tworzeniu Centrum Zdrowia Psychicznego ma informowanie o powstającej placówce. Komunikujemy się z najbliższym otoczeniem, z pacjentami, pracownikami najbliższych instytucji. Dajemy sygnał, że coś takiego tworzymy i myślę, że to jest efekt odpowiedzi na nasze ogłoszenia – mówi. Z drugiej strony, nie ukrywam, że uznaję, że jesteśmy postrzegani przez pracowników, jako rzetelny pracodawca.

W bytomskim Centrum Zdrowia Psychicznego dodatkowo pracować będzie teraz wielu psychologów, terapeutów środowiskowych, asystentów zdrowienia, opiekunów medycznych, pielęgniarek, terapeutów zajęciowych i sekretarek medycznych. Dodajmy, że w projekt CZP włączyły się także największy Bytomskie Poradnie Zdrowia Psychicznego – „Sigma Bi” oraz Przychodnia „Szombierki”.

 

Wojciech Sołtys dodaje, że mimo, iż oficjalna rekrutacja zakończyła się, powstające CZP cały czas otwarte jest na współpracę ze specjalistami z zakresu ochrony zdrowia psychicznego. Dopiero uruchomienie Centrum zweryfikuje realne potrzeby naszego rejonu. W zespole CZP znajdzie się miejsce dla każdego specjalisty, któremu leży na sercu zdrowie psychiczne mieszkańców Bytomia – tłumaczy.

 

W mieście powstaną dwa punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, w których dyżurować będzie koordynator - psycholog lub doświadczona pielęgniarka psychiatryczna. Będą one czynne od 8.00 do 18.00. Do punktu będzie mógł zgłosić się każdy, bez skierowania. Koordynator przeprowadzi badanie określi dalsze postępowanie, a w razie konieczności natychmiast ustali miejsce w szpitalu czy poradni. Już na pierwszej wizycie zostanie opracowany wstępny plan leczenia, diagnostyki i postępowania. Co ważne, do punktu można będzie przyjść także w imieniu kogoś bliskiego i poprosić na przykład o wizytę domową.

 

Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego w Bytomiu planowane jest na 2 października 2023r.

 

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom