https://www.traditionrolex.com/4https://www.traditionrolex.com/4Inwestycja za 7 milionów zł oddana do użytku - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu

Aktualności

Inwestycja za 7 milionów zł oddana do użytku

23.06.2023

Nowy angiograf oraz wykonane według najnowocześniejszych standardów medycznych pracownie: angiografii i endoskopii, od 22 czerwca będą służyły pacjentom Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Inwestycja pochłonęła niemal 7 milionów złotych i sfinansowana jest z budżetu województwa śląskiego. W jej zakres wchodzą: zakup angiografu, budowa pracowni angiografii i przeniesienie pracowni endoskopii wraz z bankiem krwi i częścią laboratorium do nowych pomieszczeń.


Mam nadzieję, że nowe pracownie wpłyną nie tylko na ilość, ale i na jakość wykonywanych badań. Nowy sprzęt zwiększa bezpieczeństwa pacjentówmówiła Anna Jedynak, wicemarszałek województwa śląskiego.


Szpital zyskuje drugą pracownię angiografii, co przy naszej wielospecjalistyce jest koniecznością mówi Wojciech Michalik, dyrektor bytomskiej „Czwórki”. Zwiększy się dostępność do zabiegów dla pacjentów oddziałów: kardiologii, chirurgii naczyniowej, neurologii i neurochirurgii. Co ważne, jesteśmy jednym z 24 w kraju centrów udarowych leczących ostry udar niedokrwienny za pomocą trombektomii mechanicznej. Dołączyliśmy też do pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej. To wiąże się z większą ilością zabiegów i potrzebą stałego dostępu do sprzętu.  


Najdroższą część inwestycji (ponad 4,2 miliona złotych) stanowi angiograf - wyprodukowany w 2022 roku Philips Azurion 7C20.


Wyposażony jest w 20-calowy detektor nowej generacji zapewniający bardzo dobrą jakość obrazów podczas zabiegów naczyniowych. Tor przetwarzania obrazów umożliwia szczegółowe wizualizowanie małych naczyń w bardzo wyraźny sposób. System obsługuje również obrazowanie całego ciała. Sprzęt umożliwia szybsze wykonywanie zabiegów, co zwiększa bezpieczeństwo pacjenta. Członkowie zespołu mogą wykonywać wszystkie czynności na jednym lub kilku stanowiskach roboczych w sterowni i pracowni, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Oznacza to, że podczas przeprowadzania badania RTG personel w sterowni może przeglądać poprzednie obrazy pacjenta, przygotowywać następne badanie lub finalizować opis badania innego pacjenta.


Duże znaczenie ma jakość pomieszczeń. Wszystkie są klimatyzowane, a ściany i podłogi wyłożone są homogeniczną (łatwo zmywalną) wykładziną. Na pracownię angiografii składa się również: sterownia, pokój przygotowawczy, śluza dla personelu, zaplecze socjalne; a maszynownia ulokowana została w piwnicach budynku A3.


Z kolei personel wykonujący zabiegi endoskopowe będzie miał do dyspozycji 3 nowoczesne pomieszczenia, salę wyburzeń i sanitariaty dla pacjentów oraz pomieszczenie myjni endoskopów.


Do nowych pracowni przyłączono nowe instalacje wodne, kanalizacyjne, elektryczne, gazów medycznych. Wszystkie wyposażone są w sieć internetową.


Dotychczasowy angiograf, którym szpital dysponuje od 2016 roku, dalej będzie służył pacjentom. Tylko w ubiegłym roku (2022) wykonano z jego użyciem 1700 zabiegów. Z kolei z pracowni endoskopii skorzystało w zeszłym roku 3300 pacjentów.


Warto dodać, że to kolejna duża inwestycja realizowana w WSS nr 4 w Bytomiu. Trwa (warta 12 milionów zł) termomodernizacja, w ramach której wymieniane są okna i drzwi zewnętrzne, instalacje centralnego ogrzewania, montowane są też panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Z kolei, w nieużywanym od 40 lat budynku, za ok 1 milion złotych, wyremontowany został dach. Szpital pozyskuje również dotacje na sprzęt. Na przykład – 1,5 miliona złotych na zakup najnowocześniejszego mikroskopu, który od marca tego roku wykorzystują neurochirurdzy

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom