https://www.traditionrolex.com/4https://www.traditionrolex.com/4Bytomska Czwórka „Szpitalem bez bólu” - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu

Aktualności

Bytomska Czwórka „Szpitalem bez bólu”

26.10.2023

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr w Bytomiu otrzymał certyfikat „Szpital bez bólu”. Zewnętrzni eksperci po raz kolejny potwierdzają, że placówka dokłada wszelkich starań, by jakość usług była świadczona na najwyższym poziome.

Badania potwierdzają, że ból po operacji jest jednym z największych lęków pacjentów przychodzących do szpitalamówi Bartłomiej Bartoszek, anestezjolog, stojący na czele zespołu wdrażającego procedury „Szpitala bez bólu” (w jego skład wchodzą też lekarki: Małgorzata Gonera i Anna Sołtysik). Certyfikat jest formą zapewnienia, że odpowiednie leczenie po operacji jest dla nas bardzo ważne. Nie tylko dla anestezjologów, którzy znieczulają, ale też dla operatorów i pozostałego personelu medycznego. Leczenie bólu trzeba odpowiednio zaplanować w zależności od rodzaju urazu albo przebiegu operacji. Pacjenci oddziałów niezabiegowych cierpią na dolegliwości bólowe z różnych przyczyn (na przykład onkologicznych). Każdy rodzaj bólu wymaga leczenia; warto podkreślić, że nie zawsze jest łatwy do opanowania.

Ból można i trzeba leczyć, ale niewielu pacjentów ma świadomość, że mogą upomnieć się o odpowiednie leczenie. Zdarza się, że odmawiają przyjęcia środków przeciwbólowych. Tymczasem łatwiej jest kontrolować poziom bólu, kiedy podajemy leki w odpowiednim schemacie, modyfikowanym w zależności od potrzebwyjaśnia Bartłomiej Bartoszek. O wiele trudniej natomiast jest opanować ból, kiedy podamy leki jednorazowo, one skończą swoje działanie, ból wróci wówczas ze zdwojoną siłą. U wielu pacjentów panuje przekonanie, że jak nie boli, to środki przeciwbólowe nie są konieczne. Naszą rolą jest przekonać ich do zmiany takiego myślenia.

Certyfikat przyznawany jest przez Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne. Organizatorzy programu liczą na to, że mając informację o stosowanych w danej placówce procedurach walki z bólem, pacjenci będą świadomie podejmować decyzję o leczeniu w szpitalach chcących ulżyć pacjentom w cierpieniu. W polskich szpitalach nie ma dziś obowiązku stosowania specjalnych procedur leczenia bólu. W wielu przypadkach pacjent niepotrzebnie cierpi, stąd pomysł na program „Szpital bez bólu” realizowany od zaledwie kilkunastu lat (2011 r.)

Po raz pierwszy otrzymaliśmy certyfikat w 2015 roku, ale obejmował on tylko oddziały zabiegowe. Teraz podjęliśmy decyzję, żeby certyfikować cały szpital – mówi Bartłomiej Bartoszek.  Personel przeszedł specjalne szkolenia z zakresu uśmierzania bólu i współczesnych możliwości walki z bólem. Trzeba było też spełnić wymogi formalne - wprowadzić do wewnętrznego obiegu wymaganą dokumentację medyczną oceniającą ból i efekty jego terapii, a także niezbędne wyposażenie techniczne.

Certyfikat „Szpital bez bólu” przyznawany jest na trzy lata.

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom