Aktualności

Będzie Centrum Zdrowia Psychicznego

01.03.2023

Będzie łatwiejszy dostęp do psychiatry w Bytomiu. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 przygotowuje się do uruchomienia Centrum Zdrowia Psychicznego. Kontakt ze specjalistami będzie możliwy bez skierowania i bez kolejek. Poradę uzyska każdy – osoba chora, jak i jej bliscy, a specjaliści ustalą indywidualny plan leczenia. Możliwe będą też wizyty domowe.

Będzie łatwiejszy dostęp do psychiatry w Bytomiu. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 przygotowuje się do uruchomienia Centrum Zdrowia Psychicznego. Kontakt ze specjalistami będzie możliwy bez skierowania i bez kolejek. Poradę uzyska każdy – osoba chora, jak i jej bliscy, a specjaliści ustalą indywidualny plan leczenia. Możliwe będą też wizyty domowe.

Bytomski szpital jest kolejną placówką na Śląsku zakwalifikowaną do pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (w tej chwili w regionie działa 6 takich placówek: w Tarnowskich Górach, Rybniku, Cieszynie, Bielsku-Białej, Katowicach i Częstochowie, a w całym kraju - 71)

Założenie CZP jest takie, by osoba zmagająca się z dolegliwościami psychicznymi otrzymała pomoc jak najszybciej i mogła leczyć się w swoim środowisku. Wprowadzenie leczenia na wczesnym etapie choroby zminimalizuje jej rozwój i wyeliminuje konieczność pobytu w szpitalu, a co za tym idzie, izolacji pacjenta – mówi Wojciech Sołtys, kierownik Oddziału Psychiatrii WSS nr 4 w Bytomiu. Tam, gdzie działają Centra Zdrowia Psychicznego, wykładnikiem ich skuteczności jest mniejsze obłożenie oddziałów zamkniętych psychiatrii. Wielu pacjentów, którzy teraz w ciężkich chorobach trafiają na to leczenie, może być leczonych w dużo mniej inwazyjny sposób: w ramach oddziałów dziennych czy zespołów lecznictwa środowiskowego.

W Bytomiu powstaną dwa punkty zgłoszeniowo koordynacyjne, w którym dyżurować będzie psycholog, terapeuta środowiskowy i pielęgniarka psychiatryczna. Będą one czynne od 8.00 do 18.00. Każdy będzie mógł przyjść od tego punktu bez skierowania. Psycholog wykona test i zakwalifikuje przypadek jako: nagły, pilny albo planowy – mówi Wojciech Sołtys. Już na pierwszej wizycie zostanie opracowany wstępny plan leczenia, a pacjent otrzyma wskazówkę, gdzie się udać. Co ważne, do punktu można będzie przyjść w imieniu kogoś bliskiego i poprosić na przykład o wizytę domową.

Według wytycznych biura ds. pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego, pomoc w przypadkach pilnych jest udzielana w ciągu 72 godzin. Mogą to być regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna lub grupowa, pobyt w oddziale dziennym, leczenie domowe oparte na wizytach w domu pacjenta i terapeutycznej pracy z nim i jego rodziną. W przypadkach nagłych, wymagających hospitalizacji, centra proponują opiekę całodobową w szpitalu, z którym współpracują.

Dużą rolę w leczeniu osób z chorobami psychicznymi odgrywają asystenci zdrowienia. Oni też pojawią się w bytomskim centrum. Asystent zdrowienia to nowy zawód związany z opieką psychiatryczną. Może nim zostać osoba, która sama doświadczyła kryzysu psychicznego i ukończyła specjalistyczny kurs. Jego doświadczenie pomaga zarówno pacjentom, jak i personelowi terapeutycznemu.  

Pierwszy punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny będzie mieścić się w  WSS nr 4 przy Alei Legionów 10, a drugi - w Przychodni Szombierki przy ul. Orzegowskiej 52.

Oddział Psychiatrii bytomskiej „Czwórki” od lat notuje wzrost liczby pacjentów, a kryzys pandemiczny przyczynił się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia psychicznego lokalnej populacji. Dla przykładu, ilość pacjentów w kryzysie samobójczym wzrosła w porównaniu z latami przedpandemicznymi o ponad 30%, a ilość przeprowadzonych hospitalizacji – w porównaniu z latami 2018 / 2019 – niemal dwukrotnie, z ok. 500 do ok. 800 hospitalizacji rocznie.

Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego w Bytomiu planowane jest na drugą połowę tego roku.

 

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom