Aktualności

5-lecie Poradni Żywieniowej - "Nie je, nie pije. Chodzi bo żyje"

05.10.2023

Postanowiliśmy pokazać podczas konferencji naukowo-szkoleniowej (29 września 2023 roku) połączonej z marszem promującym żywienie pozajelitowe (30 września 2023 roku) codzienną pracę ludzi, którzy potrafili przezwyciężyć niejedną górę, aby być w tym miejscu, w którym są obecnie. To sukces, który był możliwy również dzięki współpracy naszej poradni z innymi śląskimi ośrodkami zdrowia. W ciągu pięciu lat poradnia przyjęła ponad tysiąc pacjentów. 

Żywienie pozajelitowe nie jest jeszcze powszechnie stosowane, pacjenci niejednokrotnie trafiają do nas zbyt późno, dlatego rozpoczęliśmy kampanię promująca tę metodę leczenia: „Nie je, nie pije. Chodzi, bo żyje”. Jej twarzami są nasi pacjenci. Młodzi mężczyźni, których pasją są górskie wędrówki. Jeden z nich, mimo odżywiania pozajelitowego, zdobył Koronę Gór Polski. 

Pierwszą częścią obchodów 5-lecia Poradni Żywieniowej naszego szpitala była konferencja naukowo-szkoleniowa z zakresu żywienia klinicznego. Zorganizowaliśmy ją w Hotelu Szyndzielnia.

Bardzo dziękujemy gościom, że przyjęli nasze zaproszenie, a prelegentom za ciekawe wykłady. Wygłosili je:

  • dr Wojciech Sołtys, Oddział Psychiatrii WSS nr 4 w Bytomiu.
  • dr Łukasz Braszczok, Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej, Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu.
  • dr hab. n. med. Ewa Nowakowska-Zajdel, Oddział Onkologii Klinicznej WSS nr 4 w Bytomiu.
  • prof. dr hab. n. med. Iwona Niedzielska, Oddział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej SPSK im. A. Mielęckiego ŚUM w Katowicach

Dziękujemy również naszym pacjentom, że zgodzili się poopowiadać o tym, jak wygląda życie pacjentów żywionych pozajelitowo,           a pracownikom Hotelu Szyndzielnia za życzliwość, zaangażowanie i pomoc przy organizacji konferencji.

Druga część obchodów zaczeła się od porannego deszczu. Nawet ulewa nie była w stanie nas zniechęcić do marszu. Zarejestrowało się ponad 100 osób! Bardzo dziękujemy wszystkim, których nie odstraszył deszcz. Tak może miało być, bo marszem promowaliśmy żywienie pozajelitowe -sposób leczenia, który daje szansę na przeżycie. Towarzyszyli nam rodziny pacjentów, personel Poradni Żywienia, lekarze, media, członkowie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski oraz wielu wielu innych. Pacjenci nie jedzą i nie piją, ale żywiąc się pozajelitowo, mogą normalnie żyć i realizować pasje. Niemniej to wcale nie znaczy, że jest łatwo i nie zdarzają się ciężkie dni. Tak jak z pogodą – raz świeci słońce, raz pada deszcz, ale trzeba iść do przodu, mimo przeciwności i gorszego samopoczucia.

Deszcz nie przeszkodził nam w zorganizowaniu imprezy na szczycie Szyndzielni. Przenieśliśmy ją tylko do budynku stacji Kolej Linowa Szyndzielnia. Mimo złej pogody kolejka kursowała. Przebadaliśmy dziesiątki pacjentów (wykonywaliśmy badani w kierunku wykrywania tętniaków aorty brzusznej, badania tarczycy, a nasi fizjoterapeuci przy pomocy ultradźwięków oraz pistoletu do masażu relaksowali zmoczonych i wycieńczonych uczestników marszu; chyba jako pierwsi wywieźliśmy aparaty USG na wysokość 1000 m.n.p.m), a fani Alicji Boncol wjeżdżali na górę, by posłuchać jej koncertu.

Najważniejsze – Zbyszek Winiarski i Grzegorz Szczypka otrzymali koszulki Korona Gór Polskii książeczki klubowiczów (dla Zbyszka to już druga).

Bardzo dziękujemy, że byliście razem z nami! Mamy nadzieję, że o żywieniu pozajelitowym, czyli sposobie leczenia dla pacjentów, którzy nie mogą przyjmować posiłków tradycyjnie, będzie coraz głośniej i dzięki temu uratowani zostaną kolejni chorzy.

Przeżyjcie z nami to jeszcze raz, zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom