Aktualności

Pacjenci czytają z fundacją Rak’and’Roll

17.11.2023

Biblioteczki Fundacji Rak’and’roll Wygraj Życie są od dziś dostępne dla pacjentów Oddziału Onkologii Klinicznej, Poradni Onkologicznej i Poradni Żywieniowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Jak zapowiedziała Joanna Rokoszewska-Łojko z fundacji, Rak’and’Roll przekaże szpitalowi również darowiznę w postaci 6 łóżek do chemioterapii dla pacjentów.

Bytomski szpital jest jednym z czternastu w Polsce, w których stoją biblioteczki. Książki pochodzą od darczyńców, którymi zazwyczaj są firmy, prowadzące zbiórkę wśród swoich pracowników. Dzięki odpowiednio dobranym pozycjom książkowym pacjenci mogą dowiedzieć się więcej o chorobie, a z poradników czerpać wiedzę na temat dbania o siebie w czasie leczenia. Oprócz tego, część pozycji zawartych w biblioteczkach stanowi również proza, biografie czy albumy, co pomaga pacjentom się zrelaksować i oderwać od bieżących problemów.

To początek współpracy pomiędzy szpitalem a fundacją. Niebawem pacjenci przechodzący raka będą mieli do dyspozycji 6 łóżek do chemioterapii (wartości ok. 10 tys. zł każde). Każda pomoc otrzymywana ze strony organizacji pozarządowych czy instytucji jest nieoceniona. Rak to choroba przewlekła, na którą choruje coraz więcej osób.

Oddział Onkologii Klinicznej WSS nr 4 w Bytomiu przyjmuje 6 tys. pacjentów rocznie. Z kolei Poradnia Onkologiczna udziela 5,5 tys. porad. Co roku do bytomskiego szpitala zgłasza się ok. 650 nowych pacjentów chorych na raka.

Fundacja Rak’and’Roll powstała w 2009 roku. Jest inicjatorem wielu akcji społecznych zwracających uwagę na potrzeby osób z chorobami onkologicznymi. Jej celem jest stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej. Przełamywanie tabu związanego z podejściem do raka w Polsce, zarażanie pozytywną energią.

Dzięki idei Rak’n’Roll kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie i o to, aby chorować godnie, leczyć się świadomiej. Dzisiaj Rak’n’Roll pomaga kobietom i mężczyznom chorym na raka i ich bliskim.

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom