Lekarze z bytomskiej „Czwórki” na międzynarodowym zjeździe PDF Drukuj Email

Polska szkoła chirurgii kręgosłupa jest w światowej czołówce – podkreślano podczas VII Międzynarodowego Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa w Zielonej Górze. Wzięli w nim udział także lekarze Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii bytomskiej „Czwórki”.

Dr Jerzy Pieniążek, szef oddziału, zaprezentował osiągnięcia naukowe i wdrożeniowe bytomskich lekarzy oraz zielonogórkskiej firmy LFC, zwieńczone patentami krajowymy, europejskimi i amerykańskimi. Tematem jego wykładu była: „Stabilizacja Slider-spondylolisthesis, metoda DrRB: Dysrtrakcja przez Rotację, Repozycję i Blokowanie w jednym (patent) - przypadki operowane w Polsce i za granicą”.

Natomiast, w trakcie warsztatów szkoleniowych, dr Jacek Trompeta i dr Wojciech Chrobak prowadzili naukę praktycznego wszczepiania stabilizatora „Slider” nazwanego popularnie przez dziennikarzy „zębami rekina”.

Warto podkreślić, że w międzynarodowym zjeździe brali udział naukowcy, chirurdzy kręgosłupa, strefy badawczo-produkcyjnej oraz lekarze praktycy z Europy, Azji i obu Ameryk. Jego tematem przewodnim były „Innowacyjne metody spondyloimplantologiczne w zastosowaniu w Polsce i w Świecie”, poruszające aktualny problem leczenia chirurgicznego starzejącego się kręgosłupa.