Kampania #WspólneŚwięta. Dołączamy do dyskusji PDF Drukuj Email

Przed świętami wzrasta liczba osób starszych hospitalizowanych bez jednoznacznych wskazań medycznych. Lekarze z Komisji Młodych Lekarzy OIL w Warszawie postanowili wypowiedzieć się na ten temat, powołując do życia kampanię #WspólneŚwięta. Pokazują w ten sposób, że problem jest złożony, będzie narastał i czas, żeby przestał być tabu.

My także dołączyliśmy do dyskusji, polecamy Państwa uwadze artykuł w portalu rynekzdrowia.pl.

Rzeczywiście w okresie świątecznych notujemy większą liczbę seniorów, którzy trafiają do Izby Przyjęć. Zdarza się, że rodzina nie chce odebrać przed świętami starszej osoby po zakończonym leczeniu. Paradoksalnie może wynikać to z troski. Seniorzy najczęściej mieszkają samotnie. Wielu z nich z wiekiem czuje się coraz gorzej. Ich samopoczucie czy stan zdrowia można określić, jako zły, jednak rodzina nie przyjmuje do wiadomości, że w większości takich wypadków nie ma żadnych medycznych podstaw do zastosowania leczenia szpitalnego. Potrzebna jest natomiast opieka bliskich. Trzeba przypilnować, żeby senior wziął lekarstwa, pomóc mu w codziennych czynnościach, zmierzyć ciśnienie czy poziom cukru we krwi. Taka pomoc to zadanie dla rodziny albo opiekunów medycznych, a nie personelu szpitala.

Właściwa opieka nad seniorami to ogromny problem, z którym nasze społeczeństwo musi się zmierzyć, ale jeszcze nie jest na to przygotowane. Potrzeba zmiany mentalności i systemowej opieki, która pozwoliłaby seniorom na bycie niezależnym, jednak pod pełną kontrolą. Dlatego dobrym pomysłem jest na przykład wprowadzenie teleopieki – monitorowanie czynności życiowych seniorów na odległość przez rodzinę czy personel medyczny w naszpikowanych elektroniką mieszkaniach.

Podobnie, jak organizatorzy kampanii #WspólneŚwięta nie chcemy oceniać postaw opiekunów ludzi starszych. Uważamy jednak, że trzeba rozmawiać na ten temat, bo społeczeństwo się starzeje i seniorów będzie przybywać.