Z wizytą u dawnego szefa PDF Drukuj Email

neurochirurdzy z wizytą u prof. Mrówki

Bytomscy neurochirurdzy spotkali się ze swoim autorytetem, wybitnym polskim neurochirurgiem, prof. Ryszardem Mrówką. Niewielu z nas razem z nim pracowało, ale każdy o nim słyszał, czerpie z jego doświadczeń i dorobku naukowego. Tym większy dla nas zaszczyt, że profesor zechciał poświecić nam czas – mówi Jerzy Pieniążek, ordynator Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii WSS nr 4.

Prof. dr hab. n. med. Ryszard Mrówka był kierownikiem Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurotraumatologii Śląskiej Akademii Medycznej w Bytomiu w latach 1980 - 2006. Zapoczątkował na Śląsku operacje tętniaków mózgu. Był też inicjatorem chirurgii kręgosłupa szyjnego. Był także wynalazcą i pomysłodawcą narzędzi chirurgicznych. Neurochirurdzy, którzy mieli okazję pracować pod jego kierunkiem, wspominają go, jako szefa, który wiele uwagi poświęcał młodym lekarzom, przekazując im swoją wiedzę i doświadczenie. Ogromną rolę przywiązywał do ciągłego kształcenia się.

Prof. Mrówka nie ukrywa, że stara się śledzić poczynania swoich młodszych kolegów po fachu. Dumny jest, kiedy ma okazję słyszeć o ich sukcesach. A że o dokonaniach bytomskiego zespołu neurochirurgów w ostatnim czasie jest bardzo głośno, tematów do rozmów w trakcie przedświątecznej wizyty nie brakowało.

neurochirurdzy z wizytą u prof. Mrówki