Oddziały
„Modernizacja systemu łączności
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”„Innowacyjne, małoinwazyjne metody typu „non-fiuson” i „fiuson” chirurgicznego leczenia dysfunkcji układu kostno - neuro - mięśniowego człowieka”
„Poprawa jakości powietrza poprzez zaprojektowanie i wykonanie termomodernizacji 9- cio kondygnacyjnego budynku B Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”
„Zapewnienie rozwoju elektronicznych usług publicznych poprzez zakup i wdrożenie systemu informatycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 4 w Bytomiu”
„Zaprojektowanie i wykonanie wielobranżowej modernizacji (adaptacji) VIII piętra (z wyłączeniem zespołu pomieszczeń przy ścianie zewnętrznej kierunku zachodniego wraz z korytarzem) budynku B dla potrzeb Oddziału Otorynolaryngologii oraz adaptacji pomieszczeń budynku C2, po dyslokacji Oddziału Otorynolaryngologii w celu utworzenia 30-łóżkowego Oddziału Medycyny Paliatywnej”„Modernizacja stanowisk pracy oraz szkolenie służące eliminowaniu zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy oraz nabyciu nowych kompetencji przez pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu i umożliwiających kontynuowanie pracy osobom w wieku aktywności zawodowej”


Smog? Szkodliwy, ale bez paniki PDF Drukuj Email

Uważajmy na smog, ale nie ulegajmy panice – mówili w „Wydarzeniach” Telewizji Sfera lekarze naszego szpitala – dr Jerzy Pieniążek, ordynator Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii oraz dr Aleksander Włodarczyk, kierownik Pracowni Hemodynamiki Serca.

 

W okresie, kiedy smog jest wyczuwalny i – przede wszystkim, – kiedy mówi się o nim głośno w mediach, liczba pacjentów uskarżających się na zdrowie, wzrasta. Ogromna ilość ludzi bardzo reaguje na informacje z zewnątrz – przyznaje dr Jerzy Pieniążek. Kiedy w mediach pojawiają się informacje o złym stanie powietrza, ludzie dzwonią, a nawet przychodzą do szpitala, opowiadają o swoich dolegliwościach i pytają, czy to wina smogu. Zdarzają się nawet pacjenci po operacjach neurochirurgicznych, którzy pytają czy ból kręgosłupa „może być od smogu”. Takich pacjentów trzeba uspokajać i wyprowadzać z błędnego myślenia.

Na przykład z przekonania, że przed smogiem skutecznie uchronią nas maseczki. Maseczki hamują wchłanianie do dróg oddechowych pyłów zawieszonych, natomiast nie chronią nas przed toksynami, które są bardzo drobnymi cząsteczkami, dostają się do płuc i wpływają szkodliwie na nasze zdrowie – mówił dr Aleksander Włodarczyk. Trzeba jednak przyznać, że zła jakość powietrza nie będzie obojętna na nasze samopoczucie w przyszłości, bo negatywne pierwiastki, związki kumulują się. To, czym oddychamy, ma istotny wpływ na nasze zdrowie – podkreśla dr Aleksander Włodarczyk. Na takie zanieczyszczenia podatne są schorzenia dróg oddechowych i układu krążenia. Smog ma również wpływ na rozwój chorób nowotworowych.

Niemniej jakość powietrza to problem złożony. Rozwiązać go mogą m.in. odpowiednie przepisy regulujące kwestie ogrzewania mieszkań oraz dostępność ekologicznego transportu zbiorowego.

Materiał tv z naszego szpitala można obejrzeć klikając tutaj (od 6. minuty)

dr Włodarczyk udziela wywiadu

dr Pieniążek udziela wywiadu