Oddziały
„Modernizacja systemu łączności
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”„Innowacyjne, małoinwazyjne metody typu „non-fiuson” i „fiuson” chirurgicznego leczenia dysfunkcji układu kostno - neuro - mięśniowego człowieka”
„Poprawa jakości powietrza poprzez zaprojektowanie i wykonanie termomodernizacji 9- cio kondygnacyjnego budynku B Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”
„Zapewnienie rozwoju elektronicznych usług publicznych poprzez zakup i wdrożenie systemu informatycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 4 w Bytomiu”
„Zaprojektowanie i wykonanie wielobranżowej modernizacji (adaptacji) VIII piętra (z wyłączeniem zespołu pomieszczeń przy ścianie zewnętrznej kierunku zachodniego wraz z korytarzem) budynku B dla potrzeb Oddziału Otorynolaryngologii oraz adaptacji pomieszczeń budynku C2, po dyslokacji Oddziału Otorynolaryngologii w celu utworzenia 30-łóżkowego Oddziału Medycyny Paliatywnej”


Nasz szpital na międzynarodowej konferencji w Poznaniu PDF Drukuj Email

dr Ruciński podczas konferencji

Chirurg naczyniowy bytomskiej „Czwórki” był jednym z wykładowców międzynarodowej konferencji, dotyczącej nowych możliwości leczenia w krytycznym niedokrwieniu kończyn dolnych. Odbyła się ona w Poznaniu, a swoimi doświadczeniami dzielili się specjaliści z Polski, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Bytom reprezentował dr Tomasz Ruciński z Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej WSS nr 4.

Dr Ruciński wygłosił wykład na temat zastosowania GORE Hybrid Vascular Graft w leczeniu rekonstrukcyjnym zaawansowanych zmian miażdżycowych tętnic obwodowych.

 

To nowa proteza naczyniowa, która nie wymaga klasycznego przyszycia do tętnicy, a mocowana jest poprzez wprowadzany stent. Jej użycie znacznie skraca czas operacji i zapewnia bardziej płynny odpływ krwi, dodatkowo stent może rozszerzać zmienione naczynia poniżej zespolenia, wiec przęsło może być umocowane do tętnicy przed kolanem, co powoduje, że jest krótsze i będzie dłużej funkcjonować.

Warto dodać, że o leczeniu pacjentów z niedokrwieniem kończyn dolnych rozmawiały też pielęgniarki i specjaliści z zakresu podologii – bardzo popularnej w Europie dziedziny (w Polsce jeszcze raczkującej) zajmującej się profilaktyką i leczeniem stóp.

Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chirurgii Naczyniowej STOP Amputacjom.

slajd z prezentacji dr Rucińskiego

dr Ruciński na konferencji

sala wykładowa

 

Dwa zdjęcia powyżej pochodzą ze strony www.stopamputacjom.pl