Chirurgia naczyniowa dołączyła do Szlachetnej Paczki! PDF Drukuj Email

pracownicy oddziały przy pakunkach szlachetnej paczki

Szlachetna Paczka w ten weekend (10-11 grudnia) finiszuje w całej Polsce. Wśród tysięcy darczyńców, którzy wsparli potrzebujących, znaleźli się też pracownicy oddziału i bloku operacyjnego Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej bytomskiej „Czwórki”. Wspomogli czteroosobową rodzinę z Bytomia, która w wyniku wielu nieszczęśliwych zdarzeń losowych znalazła się w bardzo trudnej sytuacji.

Życie tych ludzi zmieniło się diametralnie po wypadku ojca, jedynego żywiciela rodziny. Nie może chodzić i utracił zdolność do pracy. Jego żona zrezygnowała z pracy w chwili urodzenia niepełnosprawnego (dziś dorosłego już) syna. Drugi z synów pracuje dorywczo. To na nich spoczywa ciężar opieki nad niepełnosprawnymi członkami rodziny. Utrzymują się z renty i zasiłku pielęgnacyjnego.

Trwa pakowanie paczek

Brakuje im podstawowych rzeczy, począwszy od żywności, przez środki czystości, po ubrania. I to właśnie one znalazły się w pakunkach misternie przygotowanych dziś przez Oddział Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej WSS nr 4. Dary trafiły już do potrzebujących.

„Szlachetna Paczka" to akcja organizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Polega na znalezieniu i dotarciu do osób ubogich oraz darczyńców. Na potrzeby akcji tworzona jest baza rodzin z opisem konkretnych potrzeb. Według założeń inicjatorów akcji, pomoc ma być impulsem do zmiany dla ludzi, którzy znaleźli się w biedzie, nie z własnej winy.

pomysłodawcy akcji - lekarze z "naczyniówki'

Zanim rodziny zostaną wpisane do bazy, wcześniej ich sytuacja materialna rozeznawana jest przez wolontariuszy. Baza rodzin znajduje się na stronie: www.szlachetnapaczka.pl. Ktoś, kto chce zrobić świąteczny prezent, rejestruje się w serwisie internetowym i zapoznaje z sytuacją danej rodziny. Czasem darczyńcy i obdarowywani spotykają się, ale najczęściej prezenty dostarczane są przez wolontariuszy.