Październik miesiącem walki z rakiem piersi PDF Drukuj Email

Dzień 17 października to w naszym kraju oficjalny Dzień Walki z Rakiem Piersi

Według smutnych statystyk w krajach Unii Europejskiej co 2 minuty wykrywany jest nowotwór piersi u kobiet, co 6 minut jedna z nich przegrywa walkę o życie. W Polsce mamy równie przerażające statystyki: co roku odnotowuje się około 14 tysięcy przypadków zachorowań na raka piersi, z czego prawie połowa chorujących kobiet umiera. Pocieszeniem są wyniki badań epidemiologów, z których wynika, że w ostatnich latach liczba zachorowań w kraju spada, a wiedza społeczna na ten temat wzrasta. Najważniejsza jest profilaktyka oraz świadomość, że przyczyną powyższych statystyk jest najczęściej zbyt późne wykrycie nowotworu.
Konieczność wizyty u lekarza pojawia się gdy pacjentka ma następujące objawy:
- piersi tracą symetrię,
- ból piersi od dłuższego czasu (szczególnie w tym samym miejscu),
- powiększone węzły chłonne pod pachami,
- wciągnięta lub nadmiernie wypukła brodawka, wydzielina z brodawki,
- wykrycie guzka podczas samokontroli piersi.
W naszym szpitalu działa prężnie Poradnia Onkologiczna przyjmująca pacjentki bez skierowania. Termin wizyty ustala lekarz po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną. Poradnia zlokalizowana jest w budynku „C1” – wejście od ul. Axentowicza lub od strony al. Legionów (tel. 032/ 396-45-83).
Godziny pracy poradni:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek - 7.00-14.35