Oddziały
Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia PDF Drukuj Email

12 maja w Urzędzie Miejskim w Bytomiu odbyła się konferencja z cyklu Inteligentna i Emocjonalna Służba Zdrowia, której tematem przewodnim była "Rola terapii zajęciowej w procesie leczenia kobiet". Inicjatorką konferencji i przewodniczącą Komitetu naukowego była prof. Anita Olejek ze Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. Wydarzenie to zakończyło się panelem dyskusyjnym, podczas którego śląskie środowisko lekarskie oraz nasz szpital reprezentował dr Jacek Kozakiewicz.

 

Na spotkaniu poświęconym „Roli terapii zajęciowej w procesie leczenia kobiet" była mowa o różnych formach terapii zajęciowej (arteterapii, choreoterapii, biblioterapii) i istotnym znaczeniu zajęć terapeutycznych w trudnych okresach życiowych pacjentek, co w konsekwencji sprowadzało się do dyskusji na temat emocjii i umiejętności komunikowania się z chorym człowiekiem. W programie można było wysłuchać dziewięciu ciekawych wykładów, zobaczyć występ pacjentek w układzie choreografii przygotowanym przez panią Katarzynę Rybok, a także zobaczyć wystawę prac pacjentek z zajęć plastycznych pod kierunkiem pani Marty Hawlickiej.

 

 

Podsumowując konferencję można stwierdzić, że współcześnie umiejętność komunikowania się z chorym człowiekiem jest istotą opieki medycznej. Równie ważne jest umiejętne porozumiewanie się z rodziną chorego; wprowadzenie w proces pielęgnacyjny, pokazanie jak ważna jest ich rola w czasie trwania choroby i emocji z nią związanych. Pacjent oczekuje od personelu medycznego aby poza wykonywaniem zaleconych czynności pielęgnacyjnych, potrafił odczytać stan psychiczny, emocjonalny i duchowy osoby chorej. Aby swoim uśmiechem i otwartą postawą spowodował, że pacjent zdecyduje się nawiązać kontakt. Jednak sama postawa wobec pacjenta nie wystarczy, trzeba umieć podjąć zainicjowany przez chorego kontakt i odpowiednio nim pokierować, żeby posłużył jako pozytywna postawa pacjenta wobec choroby.

 

A.B.