Oddziały
Nasza zima (nie)zła! PDF Drukuj Email

Już od kilku dni za oknem utrzymują się siarczyste mrozy a w nocy temperatura spada nawet do minus dwudziestu kilku stopni Celsjusza. Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ogłosiło II stopień zagrożenia w województwie śląskim i ostrzega o dużym ryzyku wychłodzenia organizmów, odmrożenia, zamarznięcia oraz zagrożenia życia. By cieszyć się pięknem tej pory roku, pokrytej lodem i śnieżnobiałym puchem warto uzmysłowić sobie, że wielu wypadków można uniknąć, wykazując więcej rozwagi i reagując na nieprawidłowości.

Na działanie zimna najbardziej narażone są uszy, palce dłoni i stóp, nos i policzki. Wychłodzeniu czy odmrożeniu sprzyja zbyt lekkie ubranie, długie przebywanie w niskiej temperaturze, ponadto wilgoć i wiatr oraz wyczerpanie lub choroba. W zależności od stopnia odmrożenie objawia się: zaczerwienieniem i obrzękiem, swędzeniem, pieczeniem i bólem – I stopień; utratą czucia z pęcherzami i silnym bólem – II stopień; obumieraniem skóry i tkanki podskórnej z trudno gojącym się owrzodzeniem – III stopień; a w IV dochodzi do całkowitej martwicy tkanek. Pierwsza pomoc polega na przywróceniu prawidłowego krążenia krwi w odmrożonych tkankach oraz stopniowym ogrzewaniu zmarzniętych części, by jednocześnie uniknąć szoku termicznego. W przypadku dwóch najwyższych stopni należy wezwać pogotowie, zapewnić poszkodowanemu stałą temperaturę i nie dopuścić do większego spadku temperatury jego ciała. Na odmrożone tkanki nie należy chuchać, ani ich pocierać. Trzeba podawać ciepłe płyny do picia, z wyjątkiem czystego alkoholu, gdyż ma on bardzo niską temperaturę krzepnięcia i po złudnym, chwilowym rozgrzaniu, następuje gwałtowne wychłodzenie organizmu, co często bywa śmiertelne w skutkach. Śmiertelne bywa także wychłodzenie organizmu. W I fazie – obronnej – temperatura ciała ma 34 - 36 stopni, występują dreszcze, bladość, sinienie warg, puls i oddech przyspieszają; II fazą jest wyczerpanie z obniżeniem temperatury do 27 stopni, skurczami i odrętwieniem mięśniowym, wolniejszym i nierównym oddechem i pulsem, człowiek przestaje odczuwać ból, a zaczyna zapadać w sen, traci przytomność. W III fazie dochodzi do śmierci mózgu, dalszy spadek temperatury ciała powoduje zatrzymanie czynności życiowych. Zasadą udzielenia pierwszej pomocy jest jak najszybsze doprowadzenie do wzrostu temperatury we wnętrzu ciała osoby wychłodzonej. Zapobiegnie dalszemu wyziębianiu organizmu, zawinięcie w suche koce lub specjalną folię. Przytomnemu można podać słodki i ciepły napój z wyjątkiem alkoholu. Nie wolno go poruszać, masować i rozgrzewać kończyn. Zawsze wezwać lekarza.

Zalecamy:

 • osłanianie się przed wiatrem, noszenie ciepłych rękawiczek i ciepłej czapki zakrywającej uszy (przez brak czapki traci się 30 % ciepła), zakładanie luźnej odzieży, najlepiej wielowarstwowo i ciepłej bielizny,

 • smarowanie kremem ochronnym najbardziej narażonych części ciała,

 • nie noszenie pierścionków, aby nie utrudniać swobodnego przepływu krwi,

 • nie nacieranie ciała śniegiem,

 • nie stanie nieruchomo w miejscu,

 • ogrzewanie palców rąk wykorzystując ciepło własnego ciała,

 • nie picie alkoholu i nie palenie papierosów ze względu na większą utratę ciepła,

 • w miarę możliwości skrócenie czasu przebywania na dworze,

 • powiadomienie kogokolwiek o docelowym miejscu podróży oraz o przewidywanym czasie dotarcia na miejsce przeznaczenia,

 • zachowanie ostrożności poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwrócenie uwagi na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków,

 • przygotowaniu pojazdu do sezonu zimowego, sprawdzeniu jego sprawności,

 • słuchaniu komunikatów radiowych o aktualnych warunkach drogowych,

 • podróżowaniu w ciągu dnia i jeśli to możliwe, w towarzystwie przynajmniej jednej osoby,

 • korzystaniu z komunikacji publicznej w czasie burzy śniegowej,

 • przygotowaniu na czas dłuższej podróży wysokoenergetycznego pożywienia, wody, migającego światła przenośnego z zapasowymi bateriami, apteczki pierwszej pomocy, koca, zapałek oraz flagi sygnalizacyjnej.

O ewentualnych zdarzeniach należy informować Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bytomiu tel.: 032 388 76 15, fax. 032 388 76 18, tel.: alarmowy 998 lub bezpłatne numery telefonów: policja - 997, 112, infolinia wojewody śląskiego - 0 800 100 022.

J.K.

Źródło: Urząd Miejski Bytom, Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie

Konsultacja medyczna: dr Elżbieta Baszyńska