Oddziały
Serca nie rosną na drzewach PDF Drukuj Email

W tym roku pod takim hasłem 26 stycznia obchodzony jest Dzień Transplantologii. „Serca nie rosną na drzewach” to tytuł filmu promowanego dziś na Polskim Portalu Transplantacyjnym, prezentującego losy osób po przeszczepie. Bohaterowie filmu swoimi historiami potwierdzają, że transplantacje przywracają zdrowie i umożliwiają powrót do normalnego życia.

 

26 stycznia – właśnie w tym dniu 44 lata temu dokonano pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki. Obchody Dnia Transplantologii to okazja do propagowania wyrażania zgody na pobieranie narządów do przeszczepu. Cytując za Rynkiem Zdrowia: „Dzień, w którym warto sobie przypomnieć (i o tym nie zapomnieć), że nie wszystkie choroby da się wyleczyć w sposób farmakologiczny. Przeszczepienia serca, nerek, wątroby, płuc, trzustki, rogówki - by tylko na tych, najczęstszych poprzestać - to, w szczególnie określonych przypadkach jedyna szansa na życie.”

 

W Polsce wykonuje się najwięcej przeszczepów nerek, później wątroby, serca, trzustki i płuca. Według Centrum Organizacyjno - Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant w roku 2009 w Polsce przeszczepiono następującą ilość narządów: nerka 762, wątroba 214, serce 71, nerka – trzustka 20, płuco 10, co w sumie daje liczbę 1077 przeszczepów. Dla porównania Poltransplant podaje, że na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie Narządu w 2009 roku zarejestrowano 2291 osób.

 

Przedstawione dane statystyczne jednoznacznie pokazują, że mimo podkreślania wartość oddawania narządów przez wielu lekarzy oraz prowadzonych kampanii społecznych, na terenie naszego kraju wciąż wykonuje się zbyt mało operacji transplantacji. Transplantologia w Polsce przeżywa niestety kryzys, gdy na świecie obserwujemy jak co roku wykonuje się ok. 5 tys. zabiegów przeszczepiania narządów. Pod względem liczby przeprowadzanych transplantacji w Europie jesteśmy na samym końcu.

A.B.

 

 

Źródło:

www.przeszczep.pl

www.poltransplant.org.pl

www.rynekzdrowia.pl