Oddziały
„Modernizacja systemu łączności
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”„Innowacyjne, małoinwazyjne metody typu „non-fiuson” i „fiuson” chirurgicznego leczenia dysfunkcji układu kostno - neuro - mięśniowego człowieka”
„Poprawa jakości powietrza poprzez zaprojektowanie i wykonanie termomodernizacji 9- cio kondygnacyjnego budynku B Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”
„Zapewnienie rozwoju elektronicznych usług publicznych poprzez zakup i wdrożenie systemu informatycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 4 w Bytomiu”
„Zaprojektowanie i wykonanie wielobranżowej modernizacji (adaptacji) VIII piętra (z wyłączeniem zespołu pomieszczeń przy ścianie zewnętrznej kierunku zachodniego wraz z korytarzem) budynku B dla potrzeb Oddziału Otorynolaryngologii oraz adaptacji pomieszczeń budynku C2, po dyslokacji Oddziału Otorynolaryngologii w celu utworzenia 30-łóżkowego Oddziału Medycyny Paliatywnej”


Akcja profilaktyczna „Cukrzyca - epidemia XXI wieku” PDF Drukuj Email

Dotyka blisko 2 miliony Polaków. Jest to choroba pojawiająca się w przypadkach gdy: metabolizm cukru w organizmie jest upośledzony, trzustka nie może produkować insuliny, insulina jest niepełnowartościowa lub inne tkanki i narządy są oporne na jej działanie. Wyróżnia się kilka typów, ale najczęściej spotykane to cukrzyca typu 1 (cukrzyca młodzieńcza lub insulinozależna) oraz cukrzyca typu 2, która najczęściej pojawia się u osób powyżej 40 roku życia i ze skłonnościami do zachorowania.

Zwana cukrzycą dorosłych lub insulinoniezależną jest najczęściej występującym typem cukrzycy na świecie i stanowi 95% wszystkich przypadków. Choroba zwykle rozwija się długo i skrycie. U ponad połowy chorych nie występują żadne objawy. Dlatego w tym przypadku taka ważna jest profilaktyka i wykonywanie badań przesiewowych, ponieważ przebieg kliniczny choroby, stopnie nasilenia oraz jej późne powikłania ściśle związane są z czasem trwania i ze stopniem stężenia glukozy w surowicy.

 

 

Już tradycyjnie z okazji Światowego Dnia Zwalczania Cukrzycy II Oddział Wewnętrzny zorganizował akcję profilaktyczną. W ciągu 2 dni przebadano około 300 osób. Wykonaliśmy badania poziomu glukozy we krwi, pomiary ciśnienia tętniczego, wagi ciała, tkanki tłuszczowej i wskaźnika BMI. Wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z porady lekarskiej i dietetycznej. Propagowaliśmy zdrowy styl życia i wręczaliśmy wiele ulotek, materiałów informacyjnych oraz próbek dermokosmetyków do pielęgnacji.

 

 

Patronowali nam: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych oraz Zdrowie Publiczne a partnerem naszym byli: Roche, Lilly, Cerko.

 

 


Materiał telewizji Sfera TV