Oddziały
„Modernizacja systemu łączności
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”„Innowacyjne, małoinwazyjne metody typu „non-fiuson” i „fiuson” chirurgicznego leczenia dysfunkcji układu kostno - neuro - mięśniowego człowieka”
„Poprawa jakości powietrza poprzez zaprojektowanie i wykonanie termomodernizacji 9- cio kondygnacyjnego budynku B Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”
„Zapewnienie rozwoju elektronicznych usług publicznych poprzez zakup i wdrożenie systemu informatycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 4 w Bytomiu”
„Zaprojektowanie i wykonanie wielobranżowej modernizacji (adaptacji) VIII piętra (z wyłączeniem zespołu pomieszczeń przy ścianie zewnętrznej kierunku zachodniego wraz z korytarzem) budynku B dla potrzeb Oddziału Otorynolaryngologii oraz adaptacji pomieszczeń budynku C2, po dyslokacji Oddziału Otorynolaryngologii w celu utworzenia 30-łóżkowego Oddziału Medycyny Paliatywnej”


Sezon na przeziębienie i grypę PDF Drukuj Email

Powraca kiedy jesienny chłód, wiatr i wilgoć. Te infekcje atakują górne drogi oddechowe i obie są wywoływane przez wirusy przenoszone drogą kropelkową. Bywają groźne ale prawidłowo rozpoznane i leczone przemijają w ciągu kilku dni.

Najczęściej przeziębienie, które jest dokuczliwą, ale łagodną infekcją, staramy się wyleczyć samodzielnie. Grypa jednak bywa trudniejsza do pokonania, objawy są bardziej dotkliwe i może doprowadzić do ciężkich powikłań. Warto więc umieć rozróżniać te infekcje na podstawie objawów:

 

Objawy

Przeziębienie

Grypa

Początek

powolny, łagodny

nagły i błyskawiczny

Gorączka

rzadko

wysoka gorączka trwająca kilka dni

Ból głowy

rzadko

intensywny

Ból mięśni

nieznaczny

często bardzo silny

Zmęczenie, osłabienie

 

nieznaczne

może przeciągnąć się do kilku tygodni

wyczerpanie

nie występuje

wczesne i bardzo nasilone

Nieżyt nosa

zawsze

u 1/3 chorych brak

Kichanie

zwykle

czasami

Ból gardła

powszechny

czasami

Ból w klatce piersiowej

 

łagodny

często, niekiedy o bardzo dużym nasileniu

Kaszel

intensywny, wilgotny

suchy, napadowy

Niezdolność do pracy

często

zawsze

Związek z pogodą

często

sezonowo od września do marca

Powikłania

rzadko

często

Rozróżnia się trzy typy wirusa grypy: A, B i C. Najgroźniejszy jest wirus A, który jest sprawcą groźnych światowych epidemii. Wirus B wywołuje sezonowe zachorowania i epidemie, powtarzające się średnio co trzy lata. Najłagodniejszy jest wirus C, który atakuje głównie dzieci.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca przestrzeganie reżimu sanitarnego, a w szczególności:

  • unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła),

  • w przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych – pozostać w domu,

  • podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos chusteczką,

  • myć często ręce wodą z mydłem,

  • unikać dotykania oczu, nosa i ust.

W przypadku wystąpienia objawów chorobowych zaleca się skontaktowanie z lekarzem.