Oddziały
Uroczyste otwarcie Oddziału Onkologii i Pracowni Leków Cytotoksycznych PDF Drukuj Email

W piątek 16 października br. o godz. 12.00 w auli naszego szpitala odbyło się uroczyste otwarcie Oddziału Onkologii oraz Pracowni Leków Cytotoksycznych. W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości, m.in. władze samorządowe, posłowie i senatorowie, przedstawiciele świata medycznego, bytomskiego przemysłu węglowego, stowarzyszenia onkologiczne, delegacje bytomskich szpitali, dyrekcja i pracownicy naszego szpitala oraz liczne media. Spotkanie prowadziła pani dr n. med. Zofia Rusinowska - ordynator Oddziału Onkologii.

Prezentacje multimedialne oddziału i pracowni uświetniła poezja ks. Wacława Buryły recytowana przez studentów Wyższej Szkoły teatralnej w Bytomiu oraz rozważanie pytania „Kto jest moim bliźnim?” .

Oddział Onkologii powstał w 1968 roku. Wówczas głównym elementem leczenia była radioterapia. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych podstawą terapii stało się leczenie systemowe, czyli chemioterapia. Obecnie zmodernizowany oddział zlokalizowano w budynku B na V piętrze. Dzięki czemu znacznie powiększyła się jego powierzchnia użytkowa (z 160 m² na 650 m²) i poprawił komfort pobytu chorego. Wyposażony został w sale 2 i 3 łóżkowe z węzłem sanitarnym, 6 – stanowiskową salę dla terapii jednodniowej, nowoczesny pokój zabiegowy, pracownię USG i pokój badań chorego.

By podwyższyć standardy terapii utworzona została pierwsza na Górnym Śląsku Pracownia Leków Cytotoksycznych. Jest ona zlokalizowana w Aptece szpitalnej a sporządzaniem dożylnych leków cytostatycznych zajmują się farmaceuci. Automatyczna produkcja leku z możliwością kontroli i weryfikacji na każdym poziomie pozwala przygotować indywidualnie - według fizykochemicznych parametrów, w idealnych warunkach pod kontrolą jakości lek dla pacjenta. Zadbano zatem nie tylko o polepszenie ogólnej jakości preparatów i bezpieczeństwo pacjentów, ale także o ochronę pracowników narażonych na kontakt z niebezpiecznymi lekami.

Podczas uroczystości przybliżono specyfikę Oddziału Onkologii, jego interdyscyplinarny charakter, dokonania i możliwości dalszego rozwoju. Bo już wkrótce nasz szpital wyposażony zostanie w nowoczesną pracownię mammograficzną z możliwością wykonywania biopsji mammotomicznej.

Materiał telewizji Sfera TV