Oddziały
Zakończono akcję bezpłatnych badań PDF Drukuj Email

Zainteresowanie bezpłatnymi badaniami było tak duże, że po dwóch tygodniach wyczerpał się limit finansowanych przez Urząd Miejski w Bytomiu 800 badań przesiewowych krwi i moczu. Zakończona 13 sierpnia akcja to już druga edycja profilaktycznych badań w ramach „Śląskiej Wiosny Onkologicznej 2009”.

 

Wcześniej z darmowej profilaktyki skorzystało 1000 mieszkańców województwa śląskiego, obecnie badaliśmy wyłącznie mieszkańców naszego miasta. Uczestnicy pytani czy takie akcje są potrzebne zgodnie odpowiadali, że w naszym mieście jest zbyt mało akcji profilaktycznych. Większość twierdziła, że w tak szczegółowych badaniach przesiewowych krwi i moczu bierze udział po raz pierwszy.

 

 

Szczerze mówiąc wcześniej nie słyszałem o tego typu akcjach. Informację o bezpłatnych badaniach uzyskałem od przyjaciół. Działania jak najbardziej potrzebne, ponieważ ludzie nie są świadomi zagrożeń spowodowanych brakiem profilaktyki, która pomaga we wczesnym wykryciu chorób” - powiedział pan Michał Grott.

Konieczność podejmowania jak najwcześniej badań profilaktycznych podkreśliła w swojej wypowiedzi również pani Helena Tymke stwierdzając, że: „Akcja jest bardzo pomysłowa, ponieważ pozwoli wykryć wiele przypadków chorobowych. Jestem byłym pracownikiem służby zdrowia stąd wiem, że najważniejsza profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka.”

Frekwencja i rozmowy z uczestnikami akcji dowodzą celowości i wskazują na potrzebę kolejnych akcji profilaktycznych na terenie gminy Bytom.