Oddziały
XXIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów PDF Drukuj Email

W dniach 18 - 20 czerwca 2009 roku odbył się XXIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Miejscem obrad było Centrum Konferencyjne Politechniki Wrocławskiej. Wśród uczestników była dr Agnieszka Wiklińska związana ze szpitalnym Bankiem Krwi oraz Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

 

Jak zawsze tematyka zjazdu obejmowała najnowsze osiągnięcia z zakresu hematoonkologii i transplantologii. Szczególnie ważne były wykłady dotyczące hemostazy, w tym omówione zostały aktualne wytyczne w leczeniu zakrzepicy żylnej ACCP 2008 oraz nowe leki przeciwkrzepliwe. Mówiono o perspektywach leczenia rekombinowanymi czynnikami krzepnięcia „królewskiej choroby „ jaką jest hemofilia, a dla lekarzy innych specjalności niż hematologia ciekawy był wykład na temat nabytych hemofilii.

 

Bardzo istotne były obrady sekcji transfuzjologicznej, jako że z leczeniem krwią mają do czynienia lekarze prawie wszystkich specjalności. Omówiono problemy serologiczne związane z doborem krwi. Jednak najbardziej interesujące były wykłady na temat masywnej utraty krwi i jego leczenia oraz współczesnych poglądów na niektóre powikłania poprzetoczeniowe.

 

Wykłady odbywały się w kilku sesjach, prowadzone były w języku polskim i angielskim. Wśród wykładowców byli goście z Niemiec, Szwecji, Szwajcarii , Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Gościem specjalnym zjazdu był zespół muzyczny Elektryczne Gitary, jednak przybył on na zjazd w celu umilenia spotkania towarzyskiego, które miało miejsce w Arsenale Wrocławskim.

 

Następny zjazd i okazja do pogłębiania wiedzy już za 2 lata.