Oddziały
Przyjemności lasem pachnące PDF Drukuj Email

Wakacje w na półmetku. Zachęcamy wszystkich do wykorzystania na świeżym powietrzu jeszcze bardzo ciepłych dni, wędrując po leśnych ścieżkach. Nawet osoby pozostające w Bytomiu znajdą zadowolenie wybierając się z rodzinami czy do miechowickiego lasu, czy też rezerwatu przyrody „Segiet”.

 

Już sam spacer z dala od miejskiego zgiełku jest wielką przyjemnością, obcowanie z przyrodą nastraja pozytywnie a szum lasu i dogłosy natury wyciszają stres. Ale to nie wszystko, bo obok relaksu i zachłystywania się świeżym i pachnącym powietrzem możemy skorzystać ze smacznych darów lasu. Jagody, borówki, poziomki, maliny, jeżyny – skarby leśnego runa są nie tylko pyszne ale dostarczają naszym organizmom wiele cennych substancji odżywczych. Lecznicze działanie leśnych owoców wykorzystywały już nasze babki. Zawierają one sporo witamin, soli mineralnych w postaci fosforanów, krzemianów, chlorków – potasu i wapnia, żelaza oraz mikroelementów. Są lekkostrawne, niskokaloryczne i doskonale regulują pracę przewodu pokarmowego. Wysoka zawartość antocyjanów jest źródłem naturalnych antyutleniaczy, czerwone, niebieskie i fioletowe barwniki zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych, polepszają jakość widzenia. Mają również właściwości antyseptycznie, przeciwgorączkowe, obniżają poziom cholesterolu i cukru.
Leśna wędrówka może okazać się wspaniałą przygodą dla naszej rodziny a zebrane skarby dostarczą nie tylko satysfakcji, przede wszystkim są szansą na wykorzystanie bogactwa natury, które pozwala cieszyć się zarówno pełnym zdrowiem, jak i zewnętrznym pięknem.

Należy jednak pamiętać o tym, żeby nie spożywać owoców po zerwaniu prosto z krzaka, gdyż niemyte mogą spowodować groźną chorobę – bąblowicę oraz o zabezpieczeniu się przed kleszczami.

A wkrótce zaprosimy Państwa na grzyby!