Oddziały
Symbole i barwy w logo PDF Drukuj Email

Czy znak graficzny szpitala bazuje na skojarzeniach odnośnie znaczenia symboli i zastosowanej kolorystyki? Czy wpływa na podświadomość przez odniesienie do skojarzeń związanych równocześnie z historią, medycyną i górnictwem? Na początku rozważań należy stwierdzić, że sam fakt wieloletniej obecności logo na rynku na pewno wzmacnia wizerunek naszego szpitala.

 

Obecny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu, a były Szpital Górniczy, od początków swojego istnienia posiada znak graficzny. Widnieje w nim nazwa szpitala, a także dwa symbole: górnicze godło oraz wąż Eskulapa oplatający kielich, przedstawione za pomocą trzech kolorów: zielonego, czarnego i żółtego.

Pierwszy symbol logo szpitala związany jest z górnictwem, ponieważ od początków istnienia z pomocy placówki korzystali górnicy węgla kamiennego i ich rodziny. Specyfika zawodu górniczego zaowocowała wytworzeniem własnych symboli i barw. W związku z tym w logo szpitala wpisane zostały najbardziej znane symbole górnicze – skrzyżowane najstarsze narzędzia kopalniane czyli młot i krótki kilof. Stanowią jeden z głównych elementów omawianego znaku graficznego. Jego forma została wystylizowana tak, że całość daje się wpisać w koło.

Drugim symbolem umieszczonym w logo jest wąż oplatający kielich, w tym przypadku symbolizujący niesienie pomocy przez zakład opieki zdrowotnej. Wąż, o którym mowa znany jest jako wąż Eskulapa (Asklepiosa) w mitologii grecko – rzymskiej bóg sztuki lekarskiej. W medycynie eskulap symbolizuje od dawna siłę odradzającej się natury oraz zdolność powrotu do zdrowia. Natomiast kielich to czara lekarska symbolizująca przygotowane odpowiednio do przypadłości środki lecznicze. Kielich opleciony eskulapem stał się uniwersalnym symbolem branży medycznej (symbolem lekarzy i znakiem markowym wielu aptek, szpitali publicznych, niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz prasy medycznej).

Przy projektowaniu znaku graficznego szpitala wykorzystano również znaczenie kolorów, niezbędnych do właściwej promocji marki. Kolory firmowe zostały wybrane dla osiągnięcia jasno określonego celu – przybliżenia działalności placówki. Realizację tego celu osiągnięto poprzez wzbudzenie skojarzeń kolorystycznych zastosowanych w logo. Użyto trzech kolorów: zielonego, czarnego i żółtego. Dwa spośród nich wskazują na górnicze pochodzenie – tzn. czerń i zieleń są barwami rozpoznawczymi górniczej braci. Czerń symbolizuje ciemności podziemia, zieleń natomiast uczucia górnika, tęskniącego do przyrody i świata na powierzchni. Trzeci kolor - żółty to barwa słońca. W znaku kolor ten został użyty celowo, gdyż w kolorystyce oznacza najwyższe wartości i wiedzę, w tym przypadku medyczną.

Wiele lat temu, przy opracowywaniu logo szpitala wykorzystano wiedzę na temat wagi symboli i barw w codziennym życiu człowieka mieszkającego na terenie aglomeracji śląskiej. Zastosowanie właściwej kolorystyki oraz powszechnie znanych, uniwersalnych symboli używanych przez wiele przedsiębiorstw i organizacji stanowi do dziś o czytelności przekazu.