Oddziały
Płuca - organem niezbędnym do życia PDF Drukuj Email

 

Co roku w dniach od 1 do 10 grudnia odbywają się Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc. Przy tej okazji uświadamiamy o skali problemu oraz o tym, jak ważna jest profilaktyka i wiedza na temat tych przewlekłych chorób. Dbajmy o zdrowie naszych płuc, pamiętając o konieczności systematycznej kontroli radiologicznej. Wcześnie wykryte choroby płuc mogą być skutecznie leczone.

Europejskie Stowarzyszenie ds. Układu Oddechowego podaje:

„Choroby płuc stanowią główną przyczynę zachorowań i zgonów, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Na choroby płuc może zapaść każdy, nie tylko palacze.  Choroby płuc dotykają niemal każdą rodzinę w Europie. W dodatku dalszy przyrost liczby zgonów z powodu chorób płuc przewidywany jest między początkiem dwudziestego pierwszego wieku a rokiem 2020. Dotyczyć to będzie głównie zgonów z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), raka płuc i gruźlicy. W 2020 roku wśród przewidywanych 68 milionów zgonów na świecie 11,9 miliona będzie spowodowanych chorobami płuc (4,7 przez POChP; 2,5 przez zapalenie płuc; 2,4 przez gruźlicę i 2,3 miliona przez raka płuc). Ogólnie, biorąc pod uwagę umieralność, zapadalność, rozpowszechnienie i koszty leczenia, choroby płuc plasują się na drugim miejscu (po chorobach układu krążenia). W niektórych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) już są głównym zabójcą.”

We wczesnym okresie choroby płuc przebiegają zwykle bezobjawowo i mogą być ujawnione tylko podczas badania radiologicznego. Wśród objawów, które powinny skłonić każdego do poddania się badaniu można wymienić: duszności, kaszel, stany podgorączkowe, spadek ciężaru ciała, krwioplucie, osłabienie, bóle w klatce piersiowej oraz obfite nocne poty. Pamiętajmy, że w walce z chorobami płuc ważne jest szybkie, prawidłowe rozpoznanie oraz odpowiednie i konsekwentne leczenie. Zastanówmy się nad zdrowiem naszych płuc i wybierzmy się profilaktycznie na badanie RTG. Źródło:  www.pl.european-lung-foundation.org