Pomagamy - stała stymulacja serca

20.03.2023

Pacjenci z zaawansowaną niewydolnością serca i z dyssynchronią skurczu lewej komory, u których konieczna jest stała stymulacja serca (zwana stymulacją resynchronizującą) znajdują pomoc w naszym szpitalu.

Często jedynym ratunkiem dla nich jest wszczepienie kardiowertera-defibrylatora z funkcją resynchronizacji (CRT).

Resynchronizacja to jednoczesna stymulacja prawej i lewej komory serca. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób z tak zwanym blokiem lewej odnogi pęczka Hisa (charakterystyczne w przypadku zaawansowanej niewydolności serca). Blok lewej odnogi powoduje upośledzenie dotarcia impulsów elektrycznych z przedsionków do komór. Przez co komory serca kurczą się niejednocześnie, co zaburza opróżnianie lewej komory z krwi, a także upośledza funkcję zastawek. W efekcie skurcz serca jest mniej efektywny.

Resynchronizacja poprzez jednoczesną stymulację obu komór niweluje ten defekt i poprawia samopoczucie pacjenta.

Urządzenia dla pacjentów z zaawansowaną niewydolnością serca, kardiowertery-defibrylatory (CRT) wszczepia dr Dawid Olszewski z Oddziału Kardiologii, kierownik Pracowni Hemodynamiki Serca (na zdjęciu).